मृत श्रीमतीको लाशसँग ६ रात !

काठमाडौ । अप्रिल महिनाको २१ तारिखको दिन थियो । जब रसल डेभिसनले आफ्नी श्रीमतीसँगै श्रीमतीले १० बर्षदेखि लड्दै आएको क्यान्सर बिरुद्ध हारे । उनकी श्रीमतीले आफ्नो घरमा अन्तिम सास फेर्छिन् । उनका प्रियजनहरू र पाल्तु जनावर कुकुर, एल्विसले समेत उनलाई घेरा हालेर सबे । उनी सबैकी अत्यन्तै प्रिय थिइन् । १० बर्षसम्म त क्यान्सरलाई जितिन् तर उनले फेरी कहिलै जित्न नसक्नेगरी त्यो क्षणमा हारिन् ।

तर उनको मृत्यु पछि, उनका पतिले त्यस्तो के गरे । थाहा पाउने विश्वकै ह्दय रसाएको छ । पत्नीको मृत्युपछि उनले हेडलाइटहरू बनाइरहेका थिए। डेभिसनले हाम्रो प्रियजनको मृत्युमा शोक गर्ने तरीका बदल्न केही गर्नुपर्छ भन्दै थिए ।

बीबीसीसँग कुरा गर्दै उनी भन्छन्, म उनलाई लाशगृहमा लगिहाल्न चाहन्न थिए वा अन्त्येष्टि निर्देशकलाई हस्तान्तरण गर्न चाहन्न, म चाहन्छु कि हामीले उनको आफ्नै परिवारको घरमा अझै हेरचाह गरौं, उसलाई हाम्रो सुत्ने कोठामा राख्न सकूँ ताकि म उनीसँगै पहिले जस्तै सुत्न सकूँ। उनले थपे, हाम्रो समाजमा मृत्यु यस्तो निषेधको विषय जस्तो देखिन्छ, कोही पनि यस बारे कुरा गर्न चाहँदैन जस्तो देखिन्छ। जब अति प्रियजनको समेत मृत्यु हुन्छ हतार हतार बोकेर विसर्जन गरिहालिन्छ ।

डेभिसनले आफ्नी श्रीमतीको लाशलाई किन केही अपमानजनक गरे भनेर मानिसहरू छक्क परे। यसैले, उनले फेसबुकमा आफ्नी श्रीमतीको जीवनको बारेमा एउटा सुन्दर तर दुखद स्मारक फेसबुकमा लेख्न लगे। उनको पोष्ट इन्टरनेटमा भाइरल भएको छ।

उनले आफ्नो पोस्टमा वर्णन गरे कि उनकी श्रीमतीलाई २००६ मा ग्रीवाको क्यान्सर भएको पत्ता लाग्यो । तिनीहरू स्वाभाविक दृष्टिकोणमा बिरामीको उपचार गर्न गए। उनकी श्रीमती अस्पतालमा बस्न चाहँदैथिइन् । त्यसैले डेभिसनले उनलाई आफ्नै हेरचाहमा घर ल्याए। सायद त्यो समयको अन्तिम क्षण थियो रहेछ ।

यसैले उनले अस्पतालबाट घर जान जोड गरिन् । घर ल्याएको केही समयपछि उनको मृत्यु भयो । तर मृत्युपछि उनको परिवारले उनको अन्त्येष्टि नभएसम्म उनको शरीरलाई आफूसँगै राख्ने निर्णय गरे। धेरै ऐतिहासिक व्यक्तिहरू अन्त्येष्टि नभएसम्म आफ्ना प्रियजनहरूका मृत शरीरहरू घरमा राख्थे। शोकित पतिले आफ्नो पत्नीको निर्जीव शरीर अन्त्येष्टि निर्देशकमा राख्न चाहँदैनथे।

प्रतिक्रिया दिनुहोस