जमात ए इस्लामी जम्मू र कश्मीरले गत वर्ष सेप्टेम्बरमा भारत विरोधी अभियान सुरु गर्ने मुस्लिम ब्रदरहुडसँगको सम्बन्धलाई खण्डन गरेको छ।

श्रीनगर (जम्मु र कश्मीर) [भारत],: जमात ए-इस्लामी जम्मू र कश्मीरले बुधबार गत वर्ष सेप्टेम्बरमा भारत विरोधी अभियान सुरु गर्ने अन्तर्राष्ट्रिय इस्लामवादी संगठन मुस्लिम ब्रदरहुडसँगको सम्बन्ध नरहेको बताएको छ।
जमात-ए-इस्लामी जम्मु र कश्मीरले भर्खरै बोस्नियाको साराजेभोमा आयोजित कश्मीरसम्बन्धी रसेलको न्यायाधिकरणबाट पनि आफूलाई अलग गरेको छ र यो “कुनै पनि सम्मेलनको सञ्चालनमा संलग्न नभएको” समेत बताएको छ।

जमात-ए-इस्लामी जम्मू कश्मीरले विज्ञप्तिमा “जमात-ए-इस्लामी जम्मु र कश्मीरको साराजेभो, बोस्नियामा भएको कश्मीर सम्बन्धी रसल ट्रिब्युनलको सम्मेलनमा खुला रूपमा वा मौन रूपमा सहभागी भएको बारे उठेका सबै प्रश्नहरू जायज छैनन्।

प्रतिबन्ध अघि जमात एक सामाजिक-धार्मिक संगठन थियो। इस्लामको ईश्वरीय निर्देशन अनुसार मानवताको उन्नति, ” “संगठन र व्यक्तिहरूले जमातको हिस्सा भएको दाबी गर्नु हुँदैन र छवि खराब गर्ने प्रयास गर्नु हुँदैन। हामी कुनै पनि सम्मेलनको सञ्चालनमा संलग्न छैनौं,” भन्यो।

जमात-ए-इस्लामी जम्मु र कश्मीरलाई आतंकवादी संगठनहरूसँग “नजीकको सम्पर्कमा” रहेको कारणले २०१९ मा पाँच वर्षको लागि प्रतिबन्ध लगाइएको थियो।

एक अन्तराष्ट्रिय इस्लामवादी संगठन मुस्लिम ब्रदरहुड (एमबी)ले गत वर्षको सेप्टेम्बरमा भारतको छविलाई खराब गर्न र यसका प्रमुख व्यक्तित्वहरूको बदनाम गर्न बहिष्कार अभियान सुरु गरेको थियो। सबै मानव अधिकारको नाममा थिए। घरेलु तत्वहरूसँग मिलेर सुरु गरिएको यो भारत विरोधी अभियानले भारतको अहिंसावादी छविलाई “कट्टरपन्थी छबि” मा बदल्ने प्रयास गरेको थियो ।

द्वन्द्व उद्योगमा द्वन्द्वको ठाउँ बनाउने गरी बृहत् उद्देश्यका साथ अभियान सुरु गरिएको हो। रिपोर्टहरूका अनुसार गत केही वर्षमा निर्माण गरिएका भारत विरोधी अभियानको लागि अरबौं डलर बराबरको रकम परिचालन भएको छ । भारतलाई लक्षित गर्न कतार-टर्की-पाकिस्तानको नयाँ उदीयमान नेक्सस मार्फत मुस्लिम ब्रदरहुडद्वारा गरिएको अभियान थियो।

यस्तो उद्योगको मुख्य विशेषता भनेको यसमा विभिन्न राज्यहरू, विभिन्न धर्म वा जातिहरू समावेश छन्। अर्को महत्त्वपूर्ण विशेषता यो हो कि अधिकांश स्वर र संगठनहरूको सामान्यतया द्वन्द्वको स्थितिसँग कुनै सरोकार हुँदैन, प्रत्यक्ष अनुभव हुँदैन, र तैपनि अग्रणी आवाज बनाउनेहरू हुनेछन्। विज्ञहरू र तथ्य जाँचकर्ताहरूले कश्मीर द्वन्द्व उद्योगका लागि यो नयाँ नभएको बताउँछन्। अघिल्लो रिपोर्टहरूका अनुसार अनियमित ‘एक्टिभिस्टहरू’ र ‘एनजीओहरू’ र ‘मानवीय राहत’ संस्थाहरूद्वारा कश्मीरको नाममा थुप्रै रकम सङ्कलन गरिरहेको छ। यीमध्ये कुनै-कुनै संगठनहरूसित कुनै पनि वास्तविक काम गर्न सक्ने आधारभूत क्षमताहरू छैनन्। (ANI)

प्रतिक्रिया दिनुहोस