नक्कली पञ्चेन लामा लागू गर्न असफल हुनुले तिब्बतमा चीनको औपनिवेशिक शासनलाई मूर्त रूप दिन्छ

धर्मशाला (हिमाचल प्रदेश) [भारत], अप्रिल २९ (एएनआई): तिब्बत र चीनका अन्तर्राष्ट्रिय विज्ञहरूको समूहले तिब्बतका छ वर्षीय पञ्चेन लामालाई पक्राउ गर्ने र उनको बारेमा जानकारी राख्ने चिनियाँ सरकारले गरेको कार्यको अवलोकन गरेको छ। गत 27 वर्षदेखि सुव्यवस्थित तिब्बतमा चीनको नीति र सात दशक लामो औपनिवेशिक शासनको असफलतालाई पनि उजागर गरेको छ।

त्यसकारण तिब्बतीहरूलाई आफ्नो नक्कली पञ्चेन लामा स्वीकार गर्न चीनको असफलता चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टीको नीति र तिब्बतमाथिको शासनको असफलताको मूर्त रूप हो।
बेलायत, जर्मनी, भारत र तिब्बतका यी विज्ञहरू अन्तर्राष्ट्रिय वेबिनारमा सहभागी थिए। सन् १९९५ मा तिब्बतमा पञ्चेन लामाको ११ औं पुनर्जन्मका रूपमा चिनिने गेधुन चोकेयी न्याइमाको ३३औँ जन्मजयन्तीको अवसरमा हिमालयन

एसिया स्टडीज एण्ड इन्गेजमेन्ट (CHASE) र तिब्बत युवा कांग्रेस (TYC) द्वारा उक्त कार्यक्रम आयोजना गरिएको थियो।
तिब्बती भिक्षुहरूको खोजी टोलीले निर्वासित दलाई लामाको यो बालकलाई वास्तविक अवतार मानेका कारणले ६ वर्षीय बालकलाई चिनियाँ सरकारले पक्राउ गरेको हो ।

बर्लिनमा अन्तर्राष्ट्रिय न्यायविद् र तिब्बतका लागि अन्तर्राष्ट्रिय अभियानका कार्यकारी निर्देशक काई मुलरले भने कि चीनले तिब्बतको ‘मुक्ति’ र ‘विकास’ जस्ता उच्च दाबी गरेर तिब्बतमाथि आफ्नो शासनको वैधानिकता स्थापित गर्न कडा प्रयास गरिरहेको छ। तर पनि चिनियाँ नेतृत्व यति दयनीय देखिन्छ कि विगत २७ वर्षदेखि आफ्नो बन्धनमा बाँचिरहेको बच्चाको बारेमा सही जानकारी दिने हिम्मत पनि उनीहरूसँग छैन।

प्रतिक्रिया दिनुहोस