सन्तानको सबै कष्ट हटाउन बनाइएको विशेष संयोग, यसरी गर्नुहोस् भगवान कार्तिकेयको पूजा !

स्कन्द षष्ठी व्रत 2022: स्कन्द षष्ठीको व्रत चैत्र शुक्ल पक्षको छैटौं दिनमा राखिन्छ। मान्यता अनुसार यस दिन भगवान कार्तिकेयको पूजा गरिन्छ । स्कन्द भगवान कार्तिकेयको अर्को नाम पनि हो, त्यसैले यस व्रतको नाम स्कन्द षष्ठी राखिएको हो । यसका साथै यो व्रतलाई सन्तना षष्ठी पनि भनिन्छ । यस वर्ष स्कन्द षष्ठी व्रत वैशाख ७ गते मनाइँदैछ । स्कन्द षष्ठीको व्रत परिवारमा सुख शान्ति र सन्तान प्राप्तिका लागि पनि विशेष मानिन्छ । सन्तना षष्ठी व्रतको बारेमा जानौं।

स्कन्द षष्ठी व्रत शुभ समय=पञ्चाङका अनुसार चैत्र शुक्ल षष्ठीतिथी वैशाख ६ गते बेलुकी ६ बजेर ४५ मिनेटमा सुरु हुँदैछ । अर्कोतर्फ षष्ठीतिथी वैशाख ७ गते राति ८ः३२ बजे समापन हुनेछ । उदयतिथि भएकाले स्कन्द षष्ठीको व्रत वैशाख ७ गते राखिनेछ ।

स्कन्द षष्ठी व्रत विधि=यस दिन बिहान सबेरै उठेर नुहाउनुपर्छ । यसपछि भगवान कार्तिकेयको ध्यान गर्दै संकल्प गर्नुहोस्। त्यसपछि पूजास्थलमा देवी पार्वती र भगवान शिवको विधिवत पूजा गर्नुहोस्। यसपछि भगवान कार्तिकेयको पूजा गर्नुहोस्। पूजा गर्दा सबैभन्दा पहिले उनीहरुलाई जल चढाउने गरिन्छ । त्यसपछि फूल, माला, फल आदि अर्पण गर्नुहोस्। त्यसपछि आफ्नो आस्था अनुसार भोग अर्पण गर्नुहोस्। अन्त्यमा धूप, दीप देखाएर मन्त्र जप गर्नुहोस्।

मंत्र

देव सेनापते स्कंद कार्तिकेय भवोद्भव
कुमार गुह गांगेय शक्तिहस्त नमोस्तुते

विशेष उपाय=सन्तानको सम्बन्धमा कुनै समस्या छ वा करियरमा वांछित सफलता प्राप्त गर्न नसकेमा कार्तिकेयको पूजामा मयूरको प्वाँख अर्पण गर्नुहोस् । यसो गर्नाले सन्तान र करियर सम्बन्धी समस्या समाधान हुने जनविश्वास रहेको छ ।

स्कन्द षष्ठी परिवारमा सुख शान्तिका लागि पनि विशेष मानिन्छ । यस दिन शिव मन्दिरको दर्शन गर्नाले भगवान शिव र माता पार्वतीलाई नरिवल चढाउँदा परिवारमा सुख शान्ति प्राप्त हुने जनविश्वास रहेको छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस