पाकिस्तानी विवाहमा खानेकुराको बर्बादी

सन् २०२१ को राष्ट्रिय पोषण सर्वेक्षण अनुसार पाकिस्तानको ३६.९ प्रतिशत जनसंख्या खाद्य असुरक्षाको चपेटामा छ। यी समुह मुख्यतया जनसंख्याको सबैभन्दा गरीब र सबैभन्दा कमजोर खण्डहरू हुन् र पर्याप्त र विविध आहारमा सीमित आर्थिक पहुँचको कारण यी समुहहरु खाधान्न संकटमा परेका हुन् ।

सर्वेक्षणले यस क्षेत्रको दोस्रो उच्च कुपोषण दर पनि खुलासा गरेको छ, जसमा पाँच वर्षमुनिका १८ प्रतिशत बालबालिका तीव्र कुपोषणबाट पीडित छन्, ४० प्रतिशत कम तौल भएका छन् र २९ प्रतिशत कम तौल भएका छन्।

सबै पूरक आहार सूचकहरू स्वीकार्य स्तरभन्दा धेरै तल छन्; ६-२३ महिनाका प्रत्येक सात बालबालिकामध्ये एक जनाले मात्र कम्तिमा चार फरक खाद्य समूहको खाना पाउँछन्, र लगभग ८२ प्रतिशत बालबालिकालाई दैनिक न्यूनतम खानाबाट वञ्चित गरिएको छ।

यस वर्षको कुरा गर्ने हो भने, ग्लोबल हंगर इन्डेक्स (जीएचआई) मा पाकिस्तान ११६ देशमध्ये ९२औँ स्थानमा छ। देशको भोकमरीको स्तर २४.७ अंकका साथ गम्भीर मानिएको छ। क्षेत्रीय स्तरमा, पाकिस्तान भारत भन्दा उच्च स्थानमा छ ।
विगत चार वर्षमा खाद्यान्न मूल्य मुद्रास्फीति औसत १८ प्रतिशतले बढेको छ भने गरिब जनताको क्रयशक्तिमा उल्लेख्य गिरावट आएको छ ।

किसानहरूले कृषि गतिविधिहरू हाते औजारहरू र पुरातन विधिहरूले गर्दछन् । जसले गर्दा भूमि स्रोतको कम उपयोग मात्र होइन, कम उत्पादन हुन्छ । यसको मतलब यो खाधान्नको समस्या समाधान गर्न सरकार नराम्ररी असफल भएको छ ।

यद्यपि, जब पाकिस्तानमा विवाहको कुरा आउँछ, धेरै मानिसहरू खाद्य मुद्रास्फीतिका कारण खाद्य असुरक्षित छन् । परोपकारी संस्थाहरूद्वारा पाकिस्तानको सडकमा खाना बाँढिन्छ। विवाह समारोहमा मानिसहरूले आफ्नो थालमा खान सक्ने भन्दा बढी खाना राख्छन्, र अन्तत खान नसकेर फालिएको फोहोर फालिन्छ एकातर्फ मानिसहरु गरिबीमा भोकभोकै बस्नुपर्ने बाध्यता छ भने अर्कोतर्फ बिवाह समारोहमा असाध्यै धेरै खानेकुराहरु फालिन्छ ।

अनुमान अनुसार, त्यस्ता कार्यहरूमा लगभग १५ देखि २० प्रतिशत खाना बर्बाद हुन्छ। विवाह हलमा आमन्त्रित पाहुनाभन्दा परिकारको सङ्ख्या बढी हुँदा २० प्रतिशतदेखि २५ प्रतिशतसम्म खाना फालिन्छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस