पाकिस्तानले डलरको तरलताको गम्भीर संकटको सामना गरिरहेको छ

पाकिस्तानमा आएको भीषण बाढीका कारण १८ अर्ब अमेरिकी डलर बराबरको क्षति भएको अनुमान गरिएको छ । यस प्राकृतिक प्रकोपले आईएमएफ कार्यक्रम पुन सुरुवात भएपनि पाकिस्तानको बृहत् आर्थिक क्रियाकलापलाई बढाउन सकेको छैन ।

यी चुनौतीहरू भन्दा माथि, पाकिस्तानले डलरको तरलताको गम्भीर संकटको सामना गरिरहेको छ। पाकिस्तानले सामना गरेको बाढी र अन्य आर्थिक प्रकोपहरूको एउटा परिणाम भनेको निर्यातको माग धेरै गुणा आयात बढेको छ तर देशसँग पर्याप्त डलर छैन।

समग्रमा विनिमय दर अत्यधिक दबाबमा परेको छ जसका कारण अमेरिकी डलरको तुलनामा पाकिस्तानी रुपैयाँ ९ प्रतिशतले घटेको छ । कृषि क्षेत्रको खराब प्रदर्शनले वस्तु आयातको बढ्दो मागलाई दबाब दिएको छ र यदि पाकिस्तानले अपेक्षित स्तरको डलर प्रवाह उत्पन्न गर्न असफल भयो भने यसले चालू आर्थिक वर्षमा खाद्यान्न अभाव समेत सिर्जना गर्न सक्छ।

यसरी, डलर इन्फ्युजन सुधार नगरी पाकिस्तानको बृहत् आर्थिक कमजोरी कतै जाँदैन।तरलताको गम्भीर संकटको बीचमा पाकिस्तानले चार चाइना पाकिस्तान इकोनोमिक करिडोर (सीपीईसी) पावर प्लान्टहरूलाई डिफल्ट हुनबाट जोगाउन ५० अर्ब भुक्तान गर्ने वाचा गरेको खबर आएको छ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस