बाढीपीडित पाकिस्तानका लागि अन्तर्राष्ट्रिय सहायताको लागि नयाँ प्रयास

विश्व जलवायु संकटको शिकार भएको भन्दै अन्तर्राष्ट्रिय एजेन्सीहरूबाट नै पैसा उठाउने पाकिस्तानको चाल नयाँ हैन ।यसअघि पाकिस्तानले आफ्नो देश आतंकवादको शिकार भएको भन्दै केही अर्ब डलर र धेरै सहुलियतहरू संकलन गरिसकेको छ ।

यस पटक, पाकिस्तानले गिलगिट बाल्टिस्तान जस्ता संवेदनशील क्षेत्रमा ठूला पूर्वाधार परियोजनाहरू सञ्चालन गरेको छ, जसले उच्च हिमालयमा हिमनदीहरूको उच्च पग्लने दर र नदी प्रणालीहरू अवरुद्ध पारेको छ र कराची जस्ता शहरी दुःस्वप्नहरू सिर्जना गरेको छ।

यसअर्थमा यो कुनै जलवायू परिवर्तनको असर नभई सबै बाढीपहिरोहरु पाकिस्तानको महत्वाकांक्षी तर बिनाशकारी भौतिक परियोजनाहरुको परिणाम हो ।गम्भीर बाढीले पाकिस्तानको ठूलो भाग, विशेष गरी सिन्ध र बलुचिस्तान प्रान्तमा डुबानमा परेदेखि, पाकिस्तानी स्पिन डाक्टरहरू ‘विपत्तिजनक’ बाढीको कथा सिर्जना गर्न र जलवायु परिवर्तनको शिकार भएको धनी देशहरूलाई क्षतिपूर्तिको लागि माग गर्न व्यस्त छन्।

जलवायु संकट एक विश्वव्यापी घटना हो र कुनै पनि देश यसको परिणामबाट मुक्त छैन। पाकिस्तानले पक्कै पनि अरू धेरैजस्तै यस्ता चुनौतीहरूको सामना गरिरहेको छ। विश्व मौसम विज्ञान संगठनले हालै पाकिस्तानको बाढी जस्ता मौसम सम्बन्धी प्रकोपहरू विगत ५० वर्षमा पाँच गुणा बढेको र प्रत्येक दिन औसतमा ११५ जनाको ज्यान गएको अध्ययन प्रकाशन गरेको छ ।

जलवायु परिवर्तनलाई बुझ्नु एक विकसित विज्ञान हो तर मौसमको ढाँचा र घटनाहरूमा यी अभूतपूर्व परिवर्तनहरूको प्रमुख कारणहरू केही कारकहरू फेला परेका छन्। यस्तो एउटा कारक मानव निर्मित हो र पाकिस्तानको हालको बाढी यिनै मानव निर्मित परियोजनाहरुको कारण आएको कुरामा दुइमत छैन । यद्धपि पाक सरकार यस बाढीपहिरोलाई भजाँउदै बिदेशी सहायता खोज्न लागिपरेको छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस