प्रमुख राष्ट्रहरूले एकअर्कासंगको प्रतस्पर्धामा साइबर सुरक्षालाई कमजोर बनाए, भारतीय पूर्व परराष्ट्र सचिव

रियाद: विश्वमा प्रभुत्व जमाउने क्वान्टम कम्प्युटरको नयाँ प्रजातिको रूपमा आवश्यक पर्ने साइबरसुरक्षा विकासलाई एकअर्काको विरुद्धमा सामना गरिरहेका देशहरूले कमजोर पारेको छ, भारतका पूर्व परराष्ट्र सचिव श्याम शरणले चेतावनी दिएका छन्।

नोभेम्बर ९ मा रियादमा भएको ग्लोबल साइबर सेक्युरिटी फोरममा ‘विश्वव्यापी साइबर अर्डरको पुनर्विचार, किन?’ शीर्षकको प्यानलमा बोल्दै शरणले प्रविधिको विकासले सुरक्षाका लागि चुनौती खडा गरेको बताए।

उनले साइबर सुरक्षा सुनिश्चित गर्न विश्वव्यापी सहकार्य र स्वस्थ कूटनीतिक ढाँचा आवश्यक रहेको चेतावनी दिए।

“हामी अत्यन्तै कठिन भूराजनीतिक अवस्थामा बाँचिरहेका छौं। (साइबर सुरक्षा) सहयोगको नेतृत्व गर्न सक्ने देशहरू वास्तवमा एकअर्काको सामना गरिरहेका छन्। यदि उनीहरूले नेतृत्व गर्दैनन् भने कसले नेतृत्व गर्ने?” सरनले भने ।

निर्णयकर्ताहरूलाई साइबर खतराहरू वरपरका चुनौतीहरूको बारेमा पनि शिक्षित हुनुपर्छ, किनकि एक सचेत निर्णयकर्ताले मात्र सुरक्षित अनलाइन ठाउँ सिर्जना गर्न सही नियामक नीतिहरू कार्यान्वयन गर्न सक्छ, उनले औल्याँए ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस