बौद्ध धर्मले भारत र चीनलाई नजिक ल्याइरहेको छः चिनियाँ अनुसन्धानकर्ता

नयाँ दिल्ली— सांघाई सहयोग संगठन (एससीओ) अन्र्तगत भएको ‘साझा बौद्ध सम्पदा’ मा चिनियाँ अनुसन्धानकर्ताले यस किसिमको कार्यक्रमले चीन र भारतलाई झन नजिक बनाउने बताएका छन् ।

चीनको डुनहुआङ रिसर्च एकेडेमीका अनुसन्धानकर्ता र सम्मेलनमा सहभागी शेन्ग्लियाङ झाओ यो कार्यक्रमले भारत र चीनलाई इतिहास मनाउने ठूलो अवसर प्रदान गरेको छ।

‘यसले भारत र चीनलाई एकअर्कासँग अझ नजिक बनाउँछ। यस पटकको सम्मेलनले भारत र चीनलाई सांस्कृतिक रूपमा, शान्तिपूर्ण रूपमा सबै पक्षमा मिलेर जानुपर्ने ठूलो सन्देश दिन्छ। हामी यो शान्तिपूर्ण सम्पदालाई अगाडि बढाउँदै अगाडि बढ्ने छौं,’ झाओ ले भन –े ‘म यहाँ आउन पाउँदा धेरै खुसी छु। म बुद्ध धर्म र यसमाथिको अनुसन्धानको बारेमा धेरै प्रबुद्ध छु। बुद्ध धर्मको एक हजार वर्षको इतिहास छ।

भारतबाट सुरु भएर यसले मध्य एशिया, मध्यपूर्व र चीनमा आफ्नो जरा गाडेको छ।’् चीनको डुन्हुआङ रिसर्च एकेडेमी, जहाँ शोधकर्ताको रूपमा काम गर्ने उनले चीनमा भारतीय संस्कृति र बौद्ध धर्मसँग सम्बन्धित धेरै अनुसन्धानहरु भएका छन् ।

जुन १५, २००१ मा सांघाईमा स्थापना भएको अन्तरसरकारी संगठन एससीओमा हाल आठ सदस्य राष्ट्रहरू रहेका छन् । यी राष्ट्रमा चीन, भारत, काजाकिस्तान, किर्गिस्तान, रूस, पाकिस्तान, ताजिकिस्तान र उजबेकिस्तान. छन् । एससीओका आठ सदस्य राष्ट्रहरूले विश्व जनसंख्याको करिब ४२ प्रतिशत र विश्वव्यापी जीडीपीको २५ प्रतिशत प्रतिनिधित्व गर्छन्।

प्रतिक्रिया दिनुहोस