भाग्य चम्किएपछि: युवकको घरमा आकाशबाट खजना खस्यो, बेच्दा १६ करोडको मालिक बने

काठमाडौं । भनिन्छ, मान्छेहरुले आफ्नो कर्म गर्नुपर्छ तर फलको आश गर्नुहुँदैन । तर कहिलेकाँही भाग्य चम्केपछि मान्छेहरु रातारात अर्बपति पनि हुनसक्छन् । यस्तै, इन्डोनेसियाली कफिन निर्माता ३३ वर्षीय जोसुआ हुतागालुङ्गको साथ पनि त्यस्तै भयो ।

जोसुवाको घरमा आकाशबाट एउटा बहुमूल्य धातु खस्यो । त्यो घरमा आएपछि उनी १६ करोडको मालिक भएका छन् । वास्तवमा, ठूलो उल्का पिण्ड जोसुआको घरमा आकाशबाट खस्यो । यो साढे चार अरब वर्ष पुरानो दुर्लभ उल्का पिण्ड हो । आज हामी त्यसका बारेमा चर्चा गर्न गइरहेका छौँ ।

उल्का पिण्डको समयमा, जोसुवा उत्तरी सुमात्राको कोलाङ्गमा उसको घरको छेउमा काम गर्दै थिए । आकाशबाट खसेको ढुङ्गाको तौल करिब २.१ किलो थियो । उल्का पिण्ड उनको घरको कौसीमा ठूलो प्वाल पार्यो ।

यति मात्र होइन, उल्का पिण्ड १५ सेन्टीमिटर जमिनभित्र पस्यो । यो ढुङ्गा आकाशबाट खस्यो, जोसुवाको आर्थिक संकटमाथि विजय प्राप्त गर्यो यस उल्का पिण्डको बदलामा जोसुवाले १४ लाख पाउन्ड वा करिब १६ करोड रुपैयाँ प्राप्त गर्यो । जोसुवाले भूमिगत इनार खनेर बहुमूल्य उल्का पिण्ड बाहिर निकालेका हुन् ।

४.५ अर्ब वर्ष पुरानो उल्कापिण्ड, प्रति ग्राम मूल्य ८५७ डलर
जानकारी अनुसार यो उल्का पिण्ड ४.५ अरब वर्ष पुरानो हो र एकदम दुर्लभ प्रजातिहरूमा गणना गरिन्छ । यसको लागत प्रति ग्राम ८५७ रहेको छ । जोसुवाले एकदम तातो र आंशिक रुपमा फेला पारेका थिए ।

जोसुवाले उल्का पिण्डको आवाज धेरै चर्को रहेको पनि जानकारी गराएका छन् । उनको घरका धेरै भागहरू हल्लिएका छन् । उनले भने, ‘जब मैले छातालाई देखे, यो फुटेको थियो। मलाई पूर्ण शंका छ कि यो ढुङ्गा निस्सन्देह आकाशबाट खसेको हुनुपर्छ । जसलाई धेरै मानिसहरूले उल्का भन्छन । किनकि यो मेरो छतमा कसैले फ्याँक्न लगभग असम्भव छ ।’

स्थानीय मानिसहरूले भने कि उनीहरूले ठूलो चर्को आवाज सुने जसबाट उनीहरूको घर पनि हल्लियो । एक दुर्लभ उल्का पिण्ड पछि, जोसुवाको घर आगन्तुकहरूले भरिएको छ । जोसुवाले भने, ‘धेरै मानिसहरू मेरो घरमा आउँदैछन् र उनलाई उत्साहपूर्वक हेरिरहेका छन् ।’

जोसुवाले यस ढुङ्गाबाट यति धेरै पैसा कमाएको छ जुन उसले ३० वर्ष काम गरेपछि तलबबाट पाउनेछ । तीन बच्चाहरूको बुबा जोसुवा यस पैसाले उसले आफ्नो समुदायको लागि चर्च निर्माण गर्ने सोचमा रहेका छन् । उनले भने, ‘मैले सधैं छोरी जन्माउने कल्पना गरेको थिएँ र अब मलाई लाग्छ कि यो ढुङ्गाको पछाडि राम्रो संकेत हो ।’

प्रतिक्रिया दिनुहोस