२१ वर्षका नेपालीले गर्दा म’च्चियो संसारको बहु चर्चित कम्पनी इन्स्टाग्राममा ह’लचल

काठमाडौँ — प्रयोगकर्ताले इन्स्टाग्रामबाट डिलिट गरेको फोटो र म्यासेज पनि कम्पनीको सर्भरमै रहने स’मस्या पत्ता लगाएपछि इन्स्टाग्रामले २१ वर्षीय नेपालीलाई ६ हजार अमेरिकी डलर पुरस्कार दिएको छ ।

साइबर सुरक्षा सम्बन्धी अनुसन्धान गर्ने नेपाली सौगात पोखरेललाई कम्पनीले यो सुरक्षा क’मजोरी पत्ता लगाएबापत् पुरस्कार रकम दिएको हो । पोखरेलले इन्स्टाग्राममा रहेको आफ्नो तथ्यांक डाउनलोड गर्ने टूल प्रयोग गरी आफ्नो विवरण हेर्दा आफूले धेरैअघि डिलिट गरेको फोटो र सन्देश पनि इन्स्टाग्रामको सर्भरमै रहेको पत्ता लगाएका थिए ।

प्रयोगकर्ताले फोटो र सन्देशहरु डिलिट गरेको केही दिनसम्म कम्पनीहरुको सर्भरमै रहनुलाई सामान्य मानिन्छ । इन्स्टाग्रामले पनि प्रयोगकर्ताले डिलिट गरेको फोटो र सन्देशहरु आफ्नो सर्भरबाट डिलिट हुन ९० दिन लाग्ने जनाएको छ ।

तर, आफूले एक वर्षअघि डिलिट गरेको तथ्यांकहरु पनि इन्स्टाग्रामको सर्भरमै रहेको थाहा पाएपछि गत अक्टोबरमा पोखरेलले कम्पनीलाई जानकारी गराएका थिए । ट्वीटर, इन्स्टाग्राम र फेसबुकले आफ्ना प्रयोगकर्तालाई उनीहरुको केके तथ्यांक कम्पनीको सर्भरमा छ भन्ने जानकारी दिनको लागि डाटा डाउनलोड टूलको पहुँच दिएको छ ।

अमृत साइन्स क्याम्पसमा फिजिक्समा बीएसस्सी अध्ययनरत पोखरेलले कम्पनीले आफूलाई सुरक्षा कमजोरी पत्ता लगाएबापत् ६ हजार अमेरिकी डलर दिएको बताए । ‘मैले गत अक्टोबरमा सुरक्षा कमजोरी पत्ता लगाएर खबर गरेको थिएँ,’ कान्तिपुरसँग कुरा गर्दै पोखरेलले भने, ‘फेब्रुअरी ७ तारिखमा पुरस्कारबापतको पैसा पाएँ ।’

सुरक्षा कमजोरी समाधान नभएसम्मको लागि यो तथ्य बाहिर सार्वजनिक गर्न नमिल्ने शर्त भएका कारण ढिला गरी सार्वजनिक गरेको पोखरेलले बताए । इन्स्टाग्रामले सुरक्षा कमजोरी समाधान भएको र उनले पत्ता लगाएको कमजोरी अब सार्वजनिक गर्न मिल्ने अनुमति दिएपछि पोखरेलले प्रविधिसम्बन्धी समाचार दिने वेबसाइट टेकक्रञ्चलाई यसबारे जानकारी गराएका थिए ।

टेकक्रञ्चले शुक्रबार यो समाचार प्रकाशित गरेपछि प्रविधि सम्बन्धी अन्य अन्तर्राष्ट्रिय मिडियाहरुले पनि पोखरेलले पत्ता लगाएको सुरक्षा कमजोरीबारे समाचार लेखेका छन् ।

इन्स्टाग्रामको बग बाउन्टी प्रोग्राममार्फत् पोखरेलले गत अक्टोबरमा यो सुरक्षा कमजोरी औंल्याएका थिए । कम्पनीले केही साता अघि यो समस्याको समाधान गरेको छ । यस्तो सुरक्षा कमजोरी रहेको भए पनि हालसम्म यसको दुरुपयोग नभएको इन्स्टाग्रामको प्रवक्तालाई उद्धृत गर्दै टेकक्रञ्चले लेखेको छ ।

ट्वीटरमा भएको यस्तै सुरक्षा कमजोरी पनि गत वर्ष पत्ता लागेको थियो । ट्वीटरको डाइरेक्ट म्यासेज प्रयोकर्ताले डिलिट गर्दा पनि र एकाउन्ट बन्द गर्दा पनि कम्पनीको सर्भरमा रहने समस्या ट्वीटरले गत वर्ष समाधान गरेको हो

प्रतिक्रिया दिनुहोस