डार्कसर्कल र डन्डीफोर आएर हैरान हुनु हुन्छ ? केराको बोक्राले ७ दिनमै हुन्छ अनुहार सफा !

हा’मी धेरैलाई के’राको फाइदाका बारेमा त थाहा नै होला। तर,केरा के’राको बोक्राका बारेमा भने कमैलाई मात्र थाहा हुन स’क्छ । केराको बोक्रामा म्या’ग्नेसियम, पोटासियम र का’र्बोहाइड्रेटजस्ता न्यूट्रिएट्स जस्ता तत्व पाइने गरिन्छ । त्यसैले केराको बोक्राका पनि फाइदा हुने गर्दछ । आज हामी तपाईलाई केराको बोक्राका फाइदाका बारेमा जानकारी दिदै छौँ :

१. आँखाको तल्लो छेउ भागमा केराको बोक्रालाई घोटेर दल्ने गरेमा ‘डार्क सर्कल’ हट्छ ।

२. केराको बोक्राले पहेलो भएको दाँतमा घोट्नु होस् । दिनुहँ यसो गर्दा दाँतको पहेलोपना हटेर दाँतमा चमक आउँछ ।

३. केराको बोक्रालाई जुत्तामा रगड्नाले टलकिन्छ, चिम्किन्छ ।

४. केराको बोक्रालाई डन्डिफोर निस्किएको ठाउँमा लगायो भने केही दिनमै डन्डिफोरबाट छुटकारा पाउन सकिन्छ ।

५. तपाईलाई सिडी वा डिभिडी स्क्र्याचको समस्या भएमा केराको छालाले सफा गर्नुहोस्।

६. मासुलाई पकाउँदा त्यसमा थोरै समयका लागि केराको बोक्रा पनि राखेर त्यसलाई केहिबेरपछि निकाल्नुहोस् ।
यसले मासुलाई चाँडै पकाउँन मद्दत गर्छ ।

७) केराको बोक्राले फुटेको कुर्कुचामा ठिक बनाउन सहयोग गर्दछ। केराको बोक्रालाई फुटेको कुर्कुचामा घोट्नुहोस् र पाँच मिनेटपछि धुनुहोस्। यसो गर्नाले फुटेको कुकुर्चालाई ठिक गर्छ । फ्रि’जमा राखेको पानी सिधै पि’उनेहरुले पढ्नै पर्ने कुरा !

‘गर्मीको समयमा मानिसहरू प्राय: फ्रिजको चिसो पानी पिउन मन पराउँछन् । तर, फ्रिजको पानी सीधै पिउँदा शरी’रलाई हा’नि पुर्‍याउन सक्छ । विज्ञहरूको भनाइअनुसार धेरै चिसो पानीले मु’टुलाई पनि अ’सर गर्दछ र मु’टुको धड्क’न पनि कम गराउन सक्छ ।

फ्रिजको पानी सीधै पिउँदा यस्तो हुनसक्छ :

व’जन बढाउँछ : खाना खानेबित्तिकै चिसो पानी पिउँदा पा’चन प्रक्रिया ढिलो हुन जान्छ । यसको खराब असर मेटाबोलि’जममा पर्छ । जसको कारण शरी’रमा बो’सो जम्मा हुन थाल्छ र मानिस मोटा’उन थाल्छ ।

घाँ’टीको संक्र’मण : धेरै चिसो पानी पिउँदा सबैभन्दा बढी अस’र घाँ’टीलाई गर्छ । यसरी धेरै चिसो पानी पिउनेलाई प्राय: टन्सि’लको स’मस्या देखिने गरेको छ ।

श’रीरको तापक्रममा असर गर्छ : श’रीरको तापक्रम ३७ डिग्री सेल्सियस हुनुपर्छ । यसलाई नियमित बनाउन शरीरलाई केही शक्ति आवश्यक पर्छ ।

तर, धेरै चिसो पानी पिउँदा खाएको खानाबाट पोषण तत्त्व तयार हुन सक्दैन । जसले गर्दा सन्तुलित तापक्रम हुनलाई समस्या पर्छ ।

मु’टुको गति कम पार्छ : जमेको पानी या धेरै चिसो पानी पिउँदा मु’टुको गति कम हुनसक्छ । एक अध्ययनका अनुसार भेगिनाको तागतलाई उत्ते’जित गरिदिन्छ । भेगिनाको तागतले शरीरलाई सन्तुलित गर्न मध्यस्थता गर्छ । पानीले यसलाई उत्ते’जित बनाइदिँदा मानिसको मु’टुको चाल कम बनाउन सक्छ ।

पाच’न प्रक्रियामा अ’सर : बढी चिसो पानीले पाच’न प्रक्रियालाई असर गर्दछ । किनकि, यसले र’क्तस’ञ्चारमा असर गर्छ, जसले पाच’न प्रक्रिया ढिलो गराउँछ र ठीक तरिकाले नप’च्दा आवश्यक पोषक तत्त्व पनि मिल्दैन ।

यस्ता छन् धेरै चिसो पानी पिउनुका हानीः १। फ्रिजमा राखेको चिसो पानी पिउनाले मु’टुमा प्रत्यक्ष असर गर्छ । यसले स्ना’युत’न्तुलाई उत्ते’जित गराइदिन्छ र मु’टुको गति कम हुने गर्छ । यसबाट मुु’टुको भ’ल्भ खराब हुने समस्या समेत देखिन सक्छ । २। धेरै चिसो पानीका कारण र’क्तनलीहरु खुम्चिन्छन् जसले श’रीरको पाच’न प्रक्रियामा असर पार्छ । खाना राम्रोसँग नप’च्दा आवश्यक मात्रामा शरी’रलाई पोषक तत्व प्राप्त हुन सक्दैन ।

३। धेरै चिसो पानी पिउँदा शरी’रमा अनावश्यक रुपमा उर्जा खर्च हुन्छ । ४। धेरै चिसो पानी पिउनाले घाँ’टीमा असर गर्छ । यसले घाँ’टीका मांश’पेशी तथा को’शिकाहरुमा असर पर्नुका साथै संक्र’मणको खत’रा हुन्छ ।

अन्य बेफाईदा : गर्मी मौसममा चिसो पानी कसलाई पो पिउन मन नलाग्ला र ? अझ फ्रिजमा राखेको चिसो चिसो पानी पिउनुको त मज्जा नै छुट्टै हुन्छ । त्यसैले त धेरै जसो मानिस गर्मीमा फ्रिजकै पानी पिउन रुचाउँछन् । तर के तपाईलाई थाहा छ फ्रिजको पानी सेवन गर्नु हाम्रो स्वा’स्थ्यको लागि कत्तिको हा’निकारक छ ?

१. कृतिम तरीकाले चिसो बनाइएको फ्रिजको पानी सामान्य तापक्रम भन्दा निकै चिसो हुन्छ, जुन हाम्रो स्वा’स्थ्यका लागि हानिकारक छ ।

२. फ्रिजमा चिस्याइएको पानी पिउनाले पे’टको ठूलो आ’न्द्रामा नोक्सान पुग्दा ठूलो आ’न्द्रा सुक्न थाल्छ जसले गर्दा आ’द्राले सही तरीकाले काम गर्न सक्दैन । परिणामस्वरुप, विहानको समयमा पे’ट खल्लास नभई पे’टको समस्या उत्पन्न हुन्छ ।

३. धेरै चिसो पानीको सेवनले लामो समयसम्म कब्जि’यतको स’मस्या हुनेगर्छ ।

४. धेरै चिसो पानीको सेवनले हाम्रो श’रीरको को’षिकाहरु सुक्न थाल्छ र जसले गर्दा उक्त को’षिकाहरुले सही तरीकाले काम गर्न सक्दैन । यसको असर तपाईको मेटा’बोलिज्म तथा स्वा’स्थ्यमा समेत सिधै असर पर्ने गर्छ ।

५. फ्रिजको पानी पिउनाले घा’टी ख’राब हुने सम्भावना अधिक हुन्छ । यदि तपाईले दिनहुँ फ्रिजको चिसो पानी से’वन गर्नुहुन्छ भने हो’शियार हुनुहोस् । यसका कारण घाँ’टी, ट’न्सिल, फो’क्सो तथा पाच’न प्रणालीमा विभिन्न समस्या उत्पन्न हुनसक्छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस