साढे ६ महिनाको शिशुको पेटमा जे देखे डाक्टर नै झस्किए, समाचारले दुनियाँ तरंगित

काठमाडौं । बुधवार, डाक्टरहरूले भारत, बिहार राज्यको बक्सर जिल्लामा बस्ने मोइनुद्दीनका साढे छ महिनाको छोरा इरफानको पेटबाट साढे आठ महिनाको भ्रुण निकालेका छन् । शिशु विभागका एचओडी अमरेंद्र कुमारसँगै अन्य १५ डाक्टरहरूको टोलीले दुई घण्टामा शल्यक्रिया गरे र भ्रुण निकालेका हुन् । भ्रुणको पेट, हात र टाउको विकसित भएको थियो, तर कुनै पल्पिटेशन्स थिएन । अल्ट्रासाउन्ड गर्दा पेटमा ट्यूमर भएको अनुमान गरिएको थियो ।

मोइनुद्दीनको परिवार उनको छोराको बारेमा चिन्तित थिए । बच्चाको पेटमा समान दुखाइ थियो । पेट फुलेको थियो । २० जनवरीमा उनी पीएमसीएचमा भर्ना भए । सीटी स्क्यान र अल्ट्रासाउन्ड गर्दा पेटमा एक ट्यूमर देखा परेको थियो। जब अपरेशन गरियो तब त्यो एक मानव भ्रूण भएको कुरा फेला पर्‍यो । बुधबार बेलुका साँझ बच्चा होस फर्केका छन् ।

बाल रोग सर्जन विभागका एचओडी डा. अमरेन्द्र कुमार र शिशु रेगेका विज्ञ डा।रगम प्रकाश नारायणले भने कि यस्ता घटनाहरू रेयर अफ रेयरेस्टमा पर्छन् । करीव ५ लाख घटना पछि त्यस्ता घटनाहरू देखा पर्दछन् । कहिलेकाँही गर्भवती महिलाको पेटमा जुम्ल्याहा हुने सम्भावना हुन्छ । यस्तो अवस्थामा, शिशुको राम्रो विकास हुन सक्दैन । त्यस्तो समयमा भ्रूण अर्को शिशुको पेटमा कैद हुन्छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस