रक्षा ठेकेदारहरूलाई चिनियाँ दुर्लभ पृथ्वीको खनिज प्रयोग गर्नबाट रोक्ने अमेरिकी विधेयक

शुक्रबार अमेरिकी सिनेटमा एउटा नयाँ दुर्लभ-पृथ्वी विधेयक पेश गरिएको थियो। जसको उद्देश्य रक्षा ठेकेदारहरूलाई सन् २०२६ सम्ममा चीनबाट ल्याइने दुर्लभ पृथ्वी खनिजहरूको प्रयोग अन्त्य गर्न बाध्य पार्ने लक्ष्य राखिएको थियो।

अमेरिकी कदमप्रति प्रतिक्रिया दिँदै चिनियाँ विज्ञहरूले चीनको वृद्धिलाई रोक्ने प्रयासको पृष्ठभूमिमा यो अमेरिकाको अर्को राजनीतिक चाल हो तर यसले चीनको दुर्लभ-पृथ्वी क्षेत्रको विकासमा बाधा नपर्ने बताएको ग्लोबल टाइम्सले जनाएको छ।

बेइजिङस्थित एन्बाउन्ड कन्सल्टिङका ​​वरिष्ठ विश्लेषक लिउ एन्कियाओले ग्लोबल टाइम्सलाई भने, आफ्नै दुर्लभ-पृथ्वी आपूर्ति श्रृंखला स्थापना गर्ने लक्ष्यका साथ वाशिंगटनको चालहरूको श्रृंखलालाई हेर्दा यो आश्चर्यजनक कदम होइन।

यस कदमको पछाडिको व्यापक प्रसङ्ग खस्कँदो अमेरिका-चीन सम्बन्ध हो। यसबाहेक अमेरिका दुर्लभ पृथ्वीको चीनको आपूर्तिमा अत्यधिक भर पर्छ। यो हतियारलगायत उच्च प्रविधिका उत्पादनहरूका लागि महत्वपूर्ण कच्चा पदार्थ हो।

चीनले ४ करोड ४० लाख टन दुर्लभ पृथ्वीको भण्डार राखेको छ र यो विश्वव्यापी भण्डारको ३६.७ प्रतिशत रहेको छ। सन् २०२० मा चीनले १,४०,००० टन दुर्लभ पृथ्वी उत्पादन गऱ्यो र यो विश्वव्यापी उत्पादनको झन्डै ६० प्रतिशत थियो भनी ग्लोबल टाइम्सले रिपोर्ट गरेको छ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस