घरमा नै शिव प्रतिमा राख्नुभएको छ भने साउनका लागि यी नियम जान्नुहोस् तब मात्र शुभ फल मिल्छ

धार्मिक ब्यूरो । शिवलिङ्गमा दूध र जल चढाउने हिन्दू शास्त्रमा उल्लेख छ र यो अत्यन्त लाभदायक रहेको बताइन्छ ।त्यसैले शिवरात्रिको दिन विश्वभरका हिन्दू धर्मावलम्बीहरू एकजुट भएर भगवान् शिवको आराधना गर्छन् र मन्दिरमा गएर शिवलिंगमा जल अर्पण गर्छन् ।

तसर्थ, शिवलिंगको पूजासँग सम्बन्धित धेरै मान्यताहरू भएकाले, भगवान शिवका हरेक भक्तहरू घरमा एक शिवलिंग होस् भन्ने चाहन्छन्, ताकि तिनीहरूले दैनिक पूजा गर्न सकून्। घरमा शिवलिंग राख्नु पर्ने वा नराख्ने भन्ने कुरा सधैँ बहसको विषय बनेको छ ।

कतिपयको विचारमा शिवलिंग घरमा राख्नु अशुभ हुन्छ भने कतिपयको भनाइ रहेको छ भने केही नियमहरू पालना गरेमा यसलाई राख्न सकिन्छ । जानौं घरमा शिवलिंग राख्ने नियम

घरमा यति धेरै शिवलिंग राख्न सक्नुहुन्छ-शिवलिंग भगवान शिवको प्रतीक हो। शिवलिंग भगवान शिवको स्वरुप हो । जब हामी कुनै देवताको प्रतिमाको पूजा गर्छौं, यो भनिन्छ कि मूर्ति वा प्रतीकले केही दिव्य ऊर्जा प्राप्त गर्दछ जुन देवताको प्रतिनिधि पनि हो।त्यसैले हामीले घरमा एकभन्दा बढी शिवलिंग कहिल्यै राख्नु हुँदैन। साथै, भगवान शिव एक हुनाले, हामीले उहाँको लागि एकै ठाउँमा फरक–फरक प्रतीकहरू प्रयोग गर्नु हुँदैन।

नरिवल पानी प्रयोग नगर्नुहोस्-शिवलिंगलाई दूध, जल र गंगाजल मिसाएर स्नान गर्न सकिन्छ। तर शिवलिंगमा नरिवल जल चढाउन भने कहिल्यै प्रयोग नगर्नुहोस्। तर, काँचो नरिवल सधैं शिवलिंगमा चढाउन सकिन्छ।

शिवलिंगलाई खुला ठाउँमा राख्ने-शिवलिंगलाई बन्द स्थानमा कहिल्यै राख्नु हुँदैन। घरमा शिवलिङ्गको स्थापना हुँदैन, तर घरमा शिवलिङ्ग राख्नुभयो भने खुला स्थान शुभ हुन्छ।

तुलसी नदिनुहोस्=घरमा शिवलिंगको पूजा गर्नुहुन्छ भने भगवान शिव वा शिवलिंगमा तुलसी चढाउनु हुँदैन । शिवलिंगमा चढाउन निषेधित केही फूल पनि छन् । त्यसमा ध्यान दिनुहोस् ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस