सुरक्षा खतरा, ऋण चुक्ता नहुँदा पाकिस्तान—चीन बीचको बीआरआई परियोजनामा असर

इस्लामाबाद—पाकिस्तानमा बसोबास गर्ने चिनियाँ नागरिकहरूका लागि बढ्दो आतंकवादी जोखिम र ऋण तिर्ने विषयमा मतभेदले इस्लामाबाद र बेइजिङको बेल्ट एण्ड रोड इनिसिएटिभको परियोजनाहरूमा प्रगतिमा असर पुगेको भ्वाइस अफ अमेरिका (भीओए) ले अधिकारी र विश्लेषकलाई उद्धृत गर्दै समाचार लेखेको छ ।

चीन–पाकिस्तान आर्थिक करिडोर (सीपीईसी) एक अर्बौ डलर परियोजना २०१३ मा सुरु गरिएको थियो । पाकिस्तानीहरूले यो नयाँ विकास कार्यक्रमले परिवर्तन ल्याउने र देशलाई क्षेत्रीय केन्द्रमा परिणत गर्ने आशा गरेका छन्।

यस लगानीले इस्लामाबादलाई कमजोर हुँदै गएको राष्ट्रिय यातायात र ऊर्जा क्षेत्र सुधार गर्न र भूपरिवेष्ठित पश्चिमी चीनलाई अरब सागरमा रहेको पाकिस्तानी गहिरो पानी ग्वादर बन्दरगाहसँग जोड्ने व्यापार मार्गहरू निर्माण गर्न मद्दत गरेको छ।

पाकिस्तानले झण्डै २ लाख प्रत्यक्ष स्थानीय रोजगारी सिर्जना, १४ सय किलोमिटरभन्दा बढी राजमार्ग र सडक निर्माण गर्ने र ८,००० मेगावाट विद्युत राष्ट्रिय ग्रिडमा थपेका परियोजनाहरूबाट धेरै फाइदाहरू लिएको छ जसले देशमा विद्युत् कटौतीका कारण वर्षौंदेखिको ब्ल्याकआउटको अन्त्य गरेको छ।

लामो समयसम्म दैनिक बिजुली कटौतीले आर्थिक गतिविधिलाई कमजोर बनाएको थियो र औद्योगिक उत्पादनलाई कमजोर बनाएको भीओएले उल्लेख गरेको छ ।

दुवै देशका अधिकारीहरू भन्छन् कि सीपीइएले प्रत्यक्ष चिनियाँ लगानीमा २५ बिलियन अमेरिकन डलर भन्दा बढी आकर्षित गरेको छ, जुन २०३० सम्ममा ६२ बिलियन अमेरिकन डलर पुग्ने अपेक्षा गरिएको छ । यस्तै जब धेरै औद्योगिक क्षेत्रहरू सहित सबै सीपीइए परियोजनाहरू पूरा हुने विश्वास लिइइउको छ ।

चीनले आशा गर्दछ कि पाकिस्तानले दृढतापूर्वक र प्रभावकारी रूपमा देशका विभिन्न आतंकवादी संगठनहरू विरुद्ध कारवाही गर्नेछ र पाकिस्तानमा चिनियाँ संस्था र कर्मचारीहरूको सुरक्षा सुनिश्चित गर्नेछ,ू चिनियाँ विदेश मन्त्रालयले प्रधानमन्त्री ली छ्याङलाई आफ्ना समकक्षी शेहबाज सरिफलाई भेटेर भने। गत महिनाको अन्त्यमा पेरिसमा दुई जना पक्राउ परेका थिए।

गत नोभेम्बरमा बेइजिङमा प्रधानमन्त्री ली छ्याङलाई आफ्ना समकक्षी शेहबाज सरिफ सँगको वार्तामा चिनियाँ राष्ट्रपति सी जिनपिङले पनि पाकिस्तानले चिनियाँ कर्मचारी र परियोजनाहरूको सुरक्षा गर्नुपर्ने आवश्यकतामा जोड दिएका थिए।

जुलाई २०२१ मा, उत्तरपश्चिमी पाकिस्तानमा आत्मघाती कार बम विस्फोटमा नौ चिनियाँ नागरिक र तीन पाकिस्तानी सहकर्मीको मृत्यु भयो। पीडितहरु चिनियाँ लगानीमा निर्माण भएको दासु जलविद्युत आयोजनामा काम गरिरहेका थिए ।

पाकिस्तानी अन्वेषकहरूले त्यस समयमा चीन विरोधी पूर्वी तुर्किस्तान इस्लामिक आन्दोलनसँग सम्बन्धित आतंककारीहरूले घातक बम विस्फोटको पछाडि शंका गरे। अधिकारीहरूले त्यसपछि आक्रमणको बारेमा उनीहरूको अनुसन्धानको विवरण साझा गरेका छैनन्।

अप्रिल २०२२ मा, एक महिला आत्मघाती हमलाकारीले कराँचीमा एउटा भ्यान नजिकै आफूलाई विस्फोट गराए, जसमा तीन चिनियाँ शिक्षक र स्थानीय चालकको मृत्यु भयो। विदेशीहरूले पाकिस्तानको सबैभन्दा ठूलो सहर कन्फ्युसियस इन्स्टिच्युटमा पढाउँथे।

पाकिस्तानको बलुचिस्तान प्रान्तबाट सञ्चालित प्रतिबन्धित संगठन बलुच लिबरेशन आर्मीले उक्त आक्रमणको योजना बनाएको दाबी गरेको छ। प्राकृतिक सम्पदाले भरिपूर्ण प्रान्तमा ग्वादर बन्दरगाह र अन्य धेरै सीपीईसी परियोजनाहरू छन्।

पाकिस्तानले चिनियाँ पावर प्लान्टहरूको १ दशमलव २६ बिलियन अमेरिकी डलर (३५० अर्ब पाकिस्तानी रुपैयाँ) भन्दा बढी ऋणी छ। यो ऋणको रकम बढ्दै गइरहेको छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस