महामारीका बेला चिन्ता हैन धैर्य गर्नुहोस, सचेत रहनुहोस, भ्रमको पछि नलाग्नुहोस

एजेन्सी । कोरोनाभाइरस सङ्क्रमणको महामारीले अहिले पूरै विश्वलाई आक्रान्त बनाएको छ । यस सम्बन्धी समाचारको बाढीले हामीलाई चिन्तित बनाउन सक्छ । यसले मानिसको मानसिक स्वास्थ्यमा प्रभाव पारिरहेको छ ।

अझ चिन्ता र अब्सेसिभ कम्पल्सिभ् डिस्अर्डर (ओसीडी) जस्ता मानसिक स्वास्थ्यका समस्या खेपिरहेका धेरैलाई त्यस्ता समाचारले थप विचलित बनाइदिन सक्छ ।

यस्तो बेला हामीले आफ्नो मानसिक स्वास्थ्यको समस्या कसरी समाधान गर्न सक्छौँ ?

कोरोनाभाइरस सङ्क्रमण फैलिरहेको बेला विश्व स्वास्थ्य सङ्गठनले मानसिक स्वास्थ्यको हेरविचार गर्न सल्लाह दिएपछि त्यो कदमलाई धेरैले स्वागत गरेका छन् ।

ब्रिटिश परोपकारी संस्था एङ्जाईटी यूकेका निकी लिड्बेटरको विचारमा, अनियन्त्रित हुने र अनिश्चितता खेप्न नसकिने हो कि भन्ने अवस्थाको भयले मानिसको चिन्ता सम्बन्धी मानसिक समस्यालाई अझै गम्भीर बनाइदिन सक्छ। त्यसैले अहिले चिन्ताजन्य मानसिक समस्या भोगिरहेका धेरैले अहिलेको अवस्थामा विभिन्न चुनौतीको सामना गरिरहेका छन्

यस्तो बेला आफ्नो मानसिक स्वास्थ्यको रक्षा कसरी गर्ने ?

१. समाचारलाई सीमित तुल्याउनुहोस् र आफूले पढ्ने सामग्रीबारे विचार पुर्याउनुहोस् । आफूले पढिरहेको वा हेरिरहेको सामग्रीले तपाईँलाई राम्रो अनुभव भइरहेको छ कि छैन विचार गर्नुहोस् । समाचार हेर्ने र पढ्ने कुनै वैज्ञानिक समय रोज्नुहोस् ।

विश्वसनीय सञ्चार माध्यमलाई प्राथमिकता दिनुहोस् । किनभने यस्तोबेला धेरै मिथ्या समाचार र हल्ला फैलिरहेका हुन्छन् । सरकारी र स्वास्थ्य संस्थाका वेबसाइटहरू हेर्ने गर्नुहोस् ।

२. समाजिक सञ्जालबाट टाढै बस्नुहोस् र चिन्ता बढाउने सामग्री बन्द गरिदिनुहोस् । ट्विटर र फेसबुक जस्ता सामाजिक सञ्जालमा चिन्ता बढाउने सामग्री प्रकाशन गर्ने एकाउन्ट फलो गर्न छोडिदिनुहोस् । तिनलाई म्यूट वा अन्फलो गरिदिनुहोस् ।

भाइबर र ह्वाट्स्यापमा अरूले पठाउने चिन्ताजनक लाग्न सक्ने सामग्रीलाई शान्त वा म्यूट गरिदिनुहोस् वा तिनलाई बन्द गरिदिनुहोस् । सामाजिक सञ्जालबाट टाढै बसेर मानसिक शान्ति पाएका धेरै मानिस हाम्रो समाजमा पनि छन् । यो बेला तिनको अनुसरण गर्नुहोस् ।

३. हात धुने गर्नुहोस्, तर अति नगर्नुहोस् । ओसीडी जस्ता मानसिक समस्या भएका मानिस अहिले कोरोनाभाइरसको विश्वव्यापी महामारीका कारण त्रसित भएको पाइएको छ । बारम्बार हात धोइराख्न सल्लाह दिइयो भने उनीहरूलाई झर्को लाग्न सक्छ । उनीहरूलाई एक्लै राख्नु पनि उचित हुँदैन । त्यसैले मानसिक समस्या भएका मानिसको अवस्था विचार गरेर सावधान हुन सिकाउनुहोस् ।

४. अरू मानिससँग सम्पर्क गरिराख्नुहोस् । आउने दिनमा धेरै मानिसहरू एक्लै बस्ने अवस्थामा पुग्न सक्छन् । आफूलाई मन पर्ने र माया गर्ने मानिसको टेलिफोन नम्बर र अन्य सम्पर्कको सूची बनाउनुहोस् । एकान्तवास गर्नुपर्ने अवस्थामा पनि कुनै दैनिकी बनाएर त्यसैअनुसार चल्ने गर्नुहोस् । प्रत्येक दिनमा विविधता होस् भन्ने प्रयत्न गर्नुहोस् ।

दुई हप्तासम्म एक्लै बस्नुपर्ने अवस्था आएमा त्यसलाई उत्पादनशील पनि बनाउन सकिन्छ कि भन्ने बारे विचार गर्नुहोस। दुई हप्ताको अवधिमा तपाईँले धेरै सिर्जनशील काम गर्न सक्नुहुन्छ । तपाईँले आफूले गर्नुपर्ने कामको सूची बनाउन सक्नुहुन्छ। वा आफूले लामो समय अघिदेखि पढ्छु भनेको पुस्तक पढेर सिध्याउन सक्नुहुन्छ ।

५.आफूलाई धपेडी हुने काम नगर्नुहोस् ।कोरोनाभाइरसको विश्वव्यापी महामारी फैलिने क्रम जारी रहँदा आफूलाई अति व्यस्त राख्ने वा थकाउने कामलाई कम गर्नु आवश्यक हुन्छ। शान्त रहनुहोस् । माईन्ड नामक मानसिक स्वास्थ्य संस्थाले यस्तो बेला मानिसहरूलाई प्रकृतिमा रमाउने, धेरै समय घाममा बस्ने, व्यायाम गर्ने, राम्रो आहारविहार गर्ने र पर्याप्त पानी पिइरहने सुझाव दिएको छ ।

एङ्जाईटी यूकेले चिन्ता हटाउन यस्ता सुझाव दिएको छः

स्वीकारः
मस्तिष्कमा अनिश्चितिता आउनेबित्तिकै त्यसलाई वास्तविकता ठानेर स्वीकार्नुहोस् ।

विश्रामः
तपाईँले सधैं गर्ने जस्तो व्यवहार नगर्नुहोस् । कुनै प्रतिक्रिया नजनाउनुहोस् । विश्राम लिनुहोस् र आरामले सास फेर्नुहोस्।

नबहकिनुहोस्ः
सोचाइहरू वास्तविकता होइनन्, त्यसैले नबहकिनुहोस् ।

परित्यागः
सोचाइ र अनुभूति जसरी आउँछन् त्यसरी नै जान्छन् । तपाईँले केही गर्नै पर्दैँन । ती आफैँ आकाशमा बादल वा पानीका फोका जस्तै हराउँछन् ।

वर्तमानः
अहिलेको क्षणमा रमाउनुहोस् । यो क्षणमा सबै राम्रै भइरहेको छ । आफ्नो श्वासप्रश्वासमा ध्यान दिनुहोस् । आफ्नो धरातलतिर ध्यान दिनुहोस् । वरिपरिको वास्तविकता हेर्नुहोस्, सुन्नुहोस्, सुँघ्नुहोस् र तिनलाई बुझ्नुहोस् । त्यसपछि आफ्नो ध्यान अर्कोतिर मोड्नुहोस् र आफूले के गर्नु पर्छ र के गर्दै हुनुहुन्थ्यो भनेर विचार गर्नुहोस् । वर्तमानलाई आत्मसात गरेर चिन्ता हटाउनुहोस् । ध्यानपूर्वक अरू केही गर्नुपर्छ कि भनेर विचार गर्नुहोस् । साभार क्रिस्टी ब्रेवेर, बीबीसी न्यूज ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस