पाकिस्तानमा व्लासफेमीका घटनामा साक्षीहरू बढ्दै गएका छन्

इस्लामाबाद पाकिस्ताने जुलाई (एएनआई) पाकिस्तानमा धार्मिक अल्पसंख्यक र बहुराष्ट्रिय उत्पादनहरूलाई नियमित रूपमा निशाना बनाउने घटनाहरू फेरि बढ्दै गएका छन्। यस महिना एउटा विचित्र घटनाले निकै ठुलो चर्चा पायो र अन्तर्राष्ट्रिय मिडियाको ध्यान खिच्यो ।

जब कराँची मलमा स्थापित वाइफाइ उपकरणबाट निस्किएको कथित आवाजलाई ईश्वरनिन्दाको आरोप लगाए पाकिस्तानमा ठुला ठुला प्रदर्शन र त्यस बिरूद्ध ठूलो विरोध गरिएको थियो। प्रहरीका अनुसार वाइफाइ राउटरको नाममा केही व्यक्तिहरूले रमाइलो गर्ने उदेश्यले धर्म निन्दा अर्थ लाग्ने नामको टेक्स्ट छनोट गरेका थिए। यस घटनाले यति ठुलो रुप लियने कि प्रदर्शनकारीले कम्पनीका स्टल र ब्यानरमा आगजनी गरेका छन् ।

पाकिस्तानमा धर्मबिरोधी आरोपीहरु मृत्युदण्डको सजायका भागीदार हुन्छन् । अदालतबाट निर्दोष सावित भइसकेपछि पनि प्रहरी कस्टडी मा नै या सार्वजनिकस्थलमा ति व्यक्तिहरुलाई दर्दनाक रुपमा मारिएका अनेक घटनाहरु भएका छन् तर यस विषयमा पाक प्रशासन मौन छ । कारागारका अधिकारीहरूले कथित रूपमा भनेका छन् कि ईश्वरनिन्दाको आरोपमा वा दोषी ठहरिएका थुनुवाहरू अन्य थुनुवाहरू वा जेलका कर्मचारीहरूद्वारा आक्रमणको उच्च जोखिममा छन्।

धेरै अवस्थामा, व्यक्तिहरूलाई कथित रूपमा एकल कारावास वा सुरक्षाको कारणले फरक राखिन्छ । संयुक्त राष्ट्रसंघको प्रतिवेदनका अनुसार, बेलायती कानुनी प्रणालीबाट पाकिस्तानको तथाकथित ईश्वरनिन्दा कानूनहरू ( पाकिस्तान दण्ड संहिताको धारा २९५, २९५ ए र २९८ ( धार्मिक हिंसालाई रोक्न र सीमित गर्न डिजाइन गरिएको थियो।
यद्यपि पाकिस्तानको निन्दा कानूनहरू सबै नागरिकहरूमा लागू हुनुपर्ने भएपनि यी कानुनहरुले धार्मिक आस्था वा सम्बद्धतालाई ध्यान नदिई धार्मिक अल्पसंख्यकहरूलाई असमान रूपमा असर गर्छ भनेर रिपोर्ट गरिएको छ। एएनआई

प्रतिक्रिया दिनुहोस